Fotograf Ľubomír Schmida maľuje svetlom...

Autor: Juraj Haríň | 5.12.2011 o 22:34 | (upravené 5.12.2011 o 23:40) Karma článku: 6,00 | Prečítané:  1717x

Známy fotograf, umelec a vyznávateľ hodnôt čistej prírody, p. Ľubomír Schmida, otvoril svoju výstavu „Maľované svetlom". Sám som sa tejto výstavy zúčastnil a našiel som na nej obrazy, ktoré mi skutočne vyrazili dych. Dovolil som si preto požiadať pána Schmidu o niekoľko názorov, aby som ho mohol predstaviť aj tým Ružomberčanom, ktorí ešte tohto umelca nepoznajú. Zároveň odporúčam naozaj všetkým, aby aktuálnu výstavu navštívili a získali tak na umenie ďalší pohľad. Ako sa dočítate ďalej, výstava je venovaná práve Vám...

 časť vernisáže Ľubomíra SCHMIDU, ESFIAP, AFIAP, MZSF

Čo je zmyslom Vašej výstavy fotografií, ktorú ste otvorili v priestoroch galérie Ľ.Fullu?
Hlavný zmysel mojej tvorby vychádza zo základnej filozofie spoznávania éterických energií univerza, ktorý sa dopĺňa univerzálnym poznaním vyššieho princípu nielen u jedinca, ale aj v prírodných zákonitostiach na našej planéte a viac dimenzionálnom vesmíre. Svetlo je základom nášho bytia spolu s ďalšími živlami, ktoré zachytávam v rôznych dejoch v prírode.

Pri pohľade na krásnu farebnosť fotografií sa skutočne zdá, že tieto sú až obrazmi, ktoré sú prácou počítačového grafika. Ako je vôbec možné dosiahnuť takýto výsledok bez použitia počítačovej techniky a úprav?
Všetky obrazy sú snímané na diapozitívny film 24 x 36 mm alebo 60 x 90 mm. Pri snímaní scenérie je potrebné poznať krajinu, jej premeny a nájsť fotogenické miesta. Tie mám za 30 rokov vychodené za rôznych ročných období a počasia, ktoré zdramatizuje snímanú scenériu. Mnohokrát treba vyraziť o 3.00 hod. ráno. Nočné a ranné exponovanie obrazu je od 1 minúty do 120 minút zo stabilného statívu a správnych nastavení techniky a kompozície. Zároveň treba poznať optické vlastnosti používaných objektívov, rozlišovaciu schopnosť, aberáciu, vinetáciu a použiť správnu clonu k dosiahnutiu najlepšieho optického výkonu objektívu. Po vyvolaní filmu sa v tmavej komore priamym nasvietením diapozitívneho filmu  zväčšovacím prístrojom s farebnou hlavou, premietne obraz na špeciálny jedinečný polyester Cibachrome (Ilfordchrome  Clasic CLM 1K) a obraz sa vyvolá v 5 roztokoch. Tento materiál je jediný na svete, ktorý má 500-ročnú farebnú stálosť a je zhotovený na báze prírodných farbív. Tieto materiály používa NASA, veda, výskum  v medicíne a astronómii, fyzike atď. Vo svete národné archívy a galérie dávajú do archivačného depozitu len obrazy a fotografie na tomto materiáli. Na Slovensku a údajne v strednej Európe som už jediný tvorca, ktorý takýto
proces spracováva do obrazu. Pri tomto procese sa nedá počítačovo zasahovať a manipulovať s výsledným obrazom. K vyrobeniu takéhoto obrazu je potrebná odborná znalosť nasnímania na diapozitív, správne namerať pomery dopadajúceho a odrazeného svetla v krajine, nastaviť clonu, čas s ohľadom na hĺbku ostrosti a pohybovú neostrosť, optickú znalosť a vedomosť, aké
ohniská použiť pre zachytenie danej scenérie, poznať princípy a vlastnosti diapozitívneho filmu a jeho vyvolania E-6, K 14 a to najzložitejšie prebieha v tmavej komore, kde je potrebné správne namiešanie 5 roztokov - vývojka, bielič, neutralizér, stabilizátor, ustavovač a pranie. Súčasne udržiavať konštantné teploty roztokov a technologický postup nastaviť tak, aby bol výsledok 100 %-ný. Zhotovenie jedného obrazu trvá aj 5 dní a nie vždy sa vydarí. Preto je celý proces a post proces na odbornej a prírodnej báze s neopakovateľným výsledkom obrazu. Digitálnym procesom sa tento výsledný obraz nedá dosiahnuť.

Vo Vašej práci, ale aj v živote, zohrávajú vysoký význam prirodzené živly. Príroda, jej čistota. Prečo je tento fakt pre Vás tak cenený a dôležitý?
Ochrana prírody a prírodných zdrojov je jedným z najdôležitejších faktorov pre budúce generácie a naše životné prostredie. Je smutné, že na zatiaľ krásnom Liptove a okolí už všade zakopávame o odpadky po rybároch, turistoch, ale aj domorodcoch, ktorí celé vrecia a autá zanášajú do lesov a za dediny a mestá. Ale čo je zarážajúce, že ľudia v mene materialistického blahobytu vytvorili  orporatívne spoločnosti, ktoré mnohé z nich degradujú aj prirodzené ľudské hodnoty tvorivosti, práce a vzťahy nielen k sebe samým, ale aj drancovaním surovín a hlavne znečisťovaním planéty na všetkých úrovniach živlov zeme - voda, vzduch, zem atď... Planéta sa sústavne znečisťuje, čo má dopad nielen na lokálne a globálne klimatické zmeny, ale aj životy a zdravie ľudí. Fito-planktón v oceánoch a moriach produkuje 50 % kyslíka a vypúšťaním odpadov do riek a morí ho likvidujeme, čím sa sami pripravujeme o životodarný kyslík. Druhých 50 % produkcie kyslíka nám dávajú stromy a pralesy, ktoré tiež systematicky likvidujeme. Inými slovami, sami si odpiľujeme konár, na ktorom sedíme. Kým
čítate tento článok, na dôsledky ekologickej deštrukcie  zomrie od hladu a nedostatku pitnej vody a chorôb 19 ľudí každú sekundu!!!!

Nepochybne sú fotografie, ktoré výstavou prezentujete tým najhodnotnejším materiálom, aký som v tejto oblasti videl na vlastné oči. S akým ohlasom sa výstava stretla po prvých dňoch ?
Som rád, že práve v našom meste je premiéra Maľované svetlom (z cyklu Živly zeme) v galérii Ľudovíta Fullu a výstava sa prezentuje pre širokú laickú a odbornú verejnosť. Pri vernisáži boli referencie a ohlasy nad očakávanie dobré, čo ma teší a aj samotní fotografi a výtvarníci boli uchvátení z čistoty farieb, obsahu a prevedenia. V kronike sa tiež objavujú pozitívne ohlasy aj z predchádzajúcich výstav, ktoré boli v Bratislave, Košiciach, Piešťanoch, Prahe, Krakowe, Kyjeve, Rivne, Winnipegu, Ríme, Jakarte, Terste, ako aj na rôznych medzinárodných salónoch a sprievodných podujatiach. Viac na www.schmida.sk.

Prečo ste si za kurátora výstavy vybrali práve bývalého primátora?
Z môjho pohľadu JUDr. Juraj Čech PhD. dlhodobo pozná moju 30-ročnú tvorbu a sprievodné aktivity, môže dostatočne odborne a do hĺbky posúdiť vývoj a smerovanie tvorby. Sám výtvarne spracoval Vlkolínec a obrazu a fotografii rozumie. Je podpredsedom ZSF a vytvoril mnohé podmienky pre rozvoj
ružomberskej fotografie a Zväzu slovenských fotografov, ktorý naše mesto a Slovensko zviditeľnil na svetovej fotografickej scéne. Aj touto cestou mu chcem srdečne poďakovať.

Akú skutočnú hodnotu ukrývajú Vaše "obrazy"?
Ukáže čas, akú skutočnú obsahovú a materiálnu hodnotu majú obrazy. Pre niekoho sú len lacnou fotografiou a pre niekoho dielom, ktoré by si zavesil v obývačke alebo v kancelárii na spríjemnenie prostredia pozitívnymi energiami našej krásnej prírody. Každý obraz je originál a tým je vzácny. O obrazy prejavili záujem galérie vo Viedni, Prahe, Kyjeve. Bohužiaľ digitalizácia degradovala profesnú a umeleckú hodnotu fotografie a jej tvorcov. Vo svete sa ukazuje, že trvalé hodnoty sú v originalite a jedinečnosti procesu na kvalitných, dlhotrvajúcich materiáloch.

Aký dôležitý je postoj ľudí voči prírode ako takej? Je možné vnímať súzvuk, spolužitie, splynutie pôvodnej a čistej prírody s modernou dobou?
Planéta bez človeka prežije, ale človek bez planéty neprežije. Dôkazom sú alarmujúce čísla o  vymieraní druhov fauny, flóry, otepľovaní, vypúšťaní jedovatých odpadov do vody a ovzdušia, ničenia pralesov, kontaminácia úrodnej pôdy intenzívnym poľnohospodárstvom atď...Ľudia ako keby to nechceli vidieť, sú apatickí, boja sa, nemajú čas...Všetkým ľudom doporučujem a hlavne deťom a školám pozrieť si film HOME, nakrútený fotografom Yann Arthus - Bertrand  (http://www.youtube.com/watch?v=jqxENMKaeCU) o súvislostiach ekologickej deštrukcie planéty konzumnými  spoločnosťami vychádzajúcej z egoizmu a sebectva spoločenstiev. Je o 5 minút 12, ešte to môžeme zmeniť.

Viem, že Váš postoj k pozitívnemu štýlu života a práce, ku kvalitnému životu je naozaj silný. Boli by ste ochotný niektorý z týchto obrazov venovať do dražby na charitatívnu akciu povedzme osvety a boja proti drogám v rukách detí a mládeže?
Podľa mňa každý človek má v podvedomí rozdávať lásku, dobro, radosť, obetu a pomoc druhému človeku,  ale aj zvieratám a prírode. Už v minulosti som obrazy a fotografie  daroval detských domovom a chorým.  Budem rád, keď sa zúčastním charity v prospech dobra. Mňa teší, že moje fotografie a obrazy dávajú radosť a potešenie divákovi, s ktorým som sa podelil na úžasnom divadle prírodných premien a scenérií so živlami zeme a éterickými energiami. Blížia sa sviatky pokoja, lásky a úcty, kto má rád prírodu a Liptov srdečne pozývam na výstavu Maľované svetom do Galérie Ľudovita Fullu v Ružomberku do 5. januára 2012.

Tieto obrazy a energie darujem všetkým ľudom dobrej vôle, ktorí preciťujú a chránia dary našej planéty a univerza pre radosť a potešenie k zachovaniu budúcim generáciám.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dnes píše Nataša Holinová

Sme jednotky. A nuly

Pri tlačovkách nepretržite schytáva občan, ktorý by milerád zabojoval proti šíreniu hnusoby.


Už ste čítali?