Ďalšie nehanebné kšeftovanie s mestskými peniazmi ?

Autor: Juraj Haríň | 10.12.2011 o 6:39 | (upravené 10.12.2011 o 16:12) Karma článku: 8,93 | Prečítané:  1477x

Som členom Kultúrno – mediálnej komisie v meste Ružomberok. Včera som sa stal svedkom veľmi zaujímavého procesu, ktorý poukazuje, a to celkom jasne, na dve zásadné veci. A síce, ako sa stále chce bez hanby poslanec obohatiť a tiež, ako sa nevedia správať praví umelci.

 

Poukazujem na ďalšie nehumánne praktiky ako kšeftovať  na komunálnej úrovni a tiež, nevyspelosť ľudí, ktorí by mali byť tými inteligentnými. Čo poviete na ďalšie nehanebné kšeftovanie s mestskými peniazmi ?

V našom mestečku Ružomberok máme s kultúrou naozaj zásadný problém. Je to, podľa „umelcov“ nekultúra a tuposť národa, ktorý nechápe, aké je dôležité mať v meste stánok súčasného umenia. Mal som pocit, akoby my, čo nemaľujeme obrazy, netepáme sochy, alebo nefotíme fotografie, sme boli úplní debili a negramotní občania. Sprostí ľudia, ktorí nechápu, aké je umenie dôležité. Doslova takto sa vyjadril voči verejnosti jeden z popredných umelcov mesta Ružomberok, maliar Ján Kudlička. Chápem, že  naše mesto kultúrny stánok potrebuje, ale...

Vrátim sa v retrospektíve o kúsok dozadu.  V špinavej priemyselnej oblasti,  v akomsi strede medzi stavebnými dvormi plnými špiny a prachu, benzinkou a autoopravárenskými dielňami, za štvorprúdovou cestou, ktorou je takmer nemožné prejsť, sa len tak, náhodou a zrazu objavil luxusný priestor, údajne vhodný na umiestnenie stánku súčasného umenia. Tento by podľa umelcov mesta mal nadnárodnú hodnotu, nakoľko by zastrešil  výstavy obrazov, sôch a fotografií. Autori, pochádzajúci z mesta, sú dokonca ochotní venovať mestu ako vklad do krásnej budúcnosti  kultúry národa svoje vlastné diela, podľa ich slov „nevyčísliteľnej hodnoty“. Ale o tomto pomlčme J
Opakujem, chápem a je pravdou, že naše mesto si umelecký a kultúrny priestor naozaj zaslúži. Otázne však je, že za akých podmienok.  Som totálne sklamaný nad tým, ako sú ochotní určití ľudia, sproste kšeftovať pred verejnosťou. Škarerdý objekt, nedôstojný prietor pre tento zámer, ktorý ponúkol bývalý poslanec mesta a podnikateľ Š.B. (priestor pre výstavbu objektu samozrejme získal ako poslanec od mesta a bol tu vystavaný objekt pre malú priemyslenú výrobu) mu pre tento účel  „odobril“ bývalý primátor JUDr.J.Č. Následne sa na tento objekt naviazalo niekoľko umelcov, ktorí tlačili na mesto, aby tento nereprezentatívny priestor  okamžite zobralo, lebo inak v meste zahynie kultúra a úplne spadne celá budúcnosť umenia. No katastrofa!

...za akú cenu? 15.12.2011 je zasadanie MsZ, kde sa bude prejednávať rozpočet mesta Ružomberok pre rok 2012. Viete, čo by akože malo byť jeho súčasťou? Samozrejme, prenájom spomínaných priestorov za viac ako 80 tisíc Eur ročne!!!! Malo by to byť odsúhlasenie na poslednú chvíľu! Poslanci mesta teda majú 5 dní na to, aby prenájom danej novostavby odsúhlasili a dali tak umelcom zelenú, čo pri dnešnej spolupráci „ruka ruku myje“ pre Smer a Kdh nie je žiaden problém.  Pýtam sa však, keď mesto chce urobiť takýto neprehľadný a rýchly kšeft, komu na tomto záleží? Pýtam sa umelcov, máte vôbec vypracovaný projekt rozvoja kultúry, keď tak neuvážene tlačíte na pílu? Nejde predsa len o vyhodenie 80-tich tisíc Eur. Následné režijné náklady a dotácie môžu predstavovať 3-násobnú položku ku spomínanej sume! Uvedomuje si niekto, či sa takéto luxusné položky nedajú použiť na dôležitejšie a akútnejšie potreby mesta?
Umelci sa bijú do pŕs, ako takýto stánok obohatia, aké majú známosti, ale pri dotázaní, či sa oň dokážu nezištne postarať, krčia ramenami, že každý z nich má svoju prácu. Nuž, toto je pravá nátura, urážať sa, biť sa do hrude, ale keď príde na lámanie chleba, len hrešiť... FUJ!

Vyzerá to tak, akoby bol bývalým primátorom dopredu odobrený ďalší kšeft. Nemôžem s ním však súhlasiť. Áno, Ružomberský Dom Umenia síce potrebujeme, ale prečo si pre jeho umiestnenie treba vybrať konkrétne toto nevhodné miesto,  a prečo treba investície doň zrazu a rýchlo schváliť behom 5-tich dní??? V našom meste, priamo na okraji centra existuje napríklad priestor starej tržnice, ktorá je v rekonštrukcii a jej priestory sú pre tento účel o 399% vhodnejšie. Ako člen Kultúrno – mediálnej komisie mesta nemôžem s takýmito praktikami súhlasiť. Mesto ide len tak kupovať, alebo si prenajímať hocijaké budovy? Či už pre kšeft, alebo nedočkavosť umelcov, hovorím NIE !

Som teda zásadne proti tomu, aby sa kultúrne záujmy mesta zneužili pre ďalší poslanecký kšeft! Som zásadne proti tomu, aby sa niekoľko dní pred MsZ, ktoré má hovoriť o budúcoročnom rozpočte, hlasovalo bez úvahy o takejto dôležitej veci.

Som za to, aby (ako podotkol primátor mesta PaedDr. Ján Pavlík) sa najskôr uzákonilo založenie Ružomberského Domu Umenia ako inštitúcie a následne boli predložené na posúdenie výhodné projekty pre jeho existenciu.

Umelci nesmú zastávať postoj vybudovania tohto stánku za každú cenu bez svojho ďalšieho spolupodielania a starostlivosti oň. A poslanci nemôžu predsa akceptovať kšeft v podobe využitia nevhodného priestoru.

Na záver sa mi do úst natíska otázka. V tejto dobe, keď je mesto a jeho obyvatelia na takej úrovni ako sú, poväčšine chudobní, je vôbec nevyhnutná táto investícia? Nedá sa suma minimálne 80-tisíc využiť vhodnejšie? Či už by to boli očkovacie injekcie, alebo Ibalgin, poprípade vzdelávanie mladých? Pokiaľ je stánok súčasného umenia naozaj tak potrebný, "urobte ho" transparente, rozumne a za naozaj najvhodnejších podmienok! Dajte v ňom priestor deťom, mládeži a verejnosti. Predstavte ho ako miesto pre ľudí a nie len malú hŕstku umelcov. A nezabudnite v založení inštitúcie formulovať, že účel tohoto stánku je nemenný a patrí práve rozvoju mladých.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ľudia si môžu dovoliť dospieť neskôr, dvadsaťpäť rokov je nových osemnásť

Vedci naznačujú, že ľudia dnes dospievajú pomalšie.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?