Športové kluby - hračky v zajatí mamonárov :(

Autor: Juraj Haríň | 11.12.2011 o 21:55 | (upravené 12.12.2011 o 11:06) Karma článku: 5,07 | Prečítané:  1778x

Šport je tak emotívny fenomén, že ľudí spája, i prináša rozbroje. Či už na úrovni lokálnej, národnej alebo medzištátnej. Šport je to, čo vidíme všetci a všade. Počnúc hraním sa detí v suchej Afrike medzi chatrčami a s handrovou loptou, končiac modernými skokmi skejterov na vybudovaných betonových vežiach. Týka sa jednotlivcov ale aj skupín, žien aj mužov. Smutné je, že tak masívny fenomén je dnese závislý na ziskoch jednotlivcov. Aspoň na tej vrcholnej úrovni...

Pre zmysel a podstatu športu je však dehonestujúce a nehanebné byť v moci takýchto zbohatlíkov alebo firiem. Obvykle to prináša nekompromisné pravidlá, príkazy a nároky tých, ktorí do športového klubu vložia svoje, obvykle nadmerne nahodobené a nepotrebné finančné balíčky. Mecenáši, mamonári, investori, súkromní majitelia podnikov. Títo ľudia sú v biznise natoľko tvrdí, že svoje prachy pustia len z jedného z týchto dôvodov :

  • Vykazujú také zisky, že injekcie, ktoré venujú do športu prakticky nepocítia
  • Vidia v takejto investícii ďalší istý a zmanipulovaný zisk
  • Potrebujú sa s niečim hrajkať, byť viditeľní, chvastať sa a honkať si ego


Samotné športové kluby sú pritom často riadené neodborne, dostávajú sa do pozície prosebníkov, existujú pod veľkým tlakom, sú akoby uzavreté v modernej guli veľkých otrokárov. Je to smutné, že tak významná činnosť, akou šport je, je potom manipulovaná, podlieha kauzám, manipuláciám a úplne stráca svoj podstatný význam, ktorým je jednoznačne zdravá súťaž.

Myslím si, že práve vrcholový šport je v takomto prípade veľmi zlým príkladom pre stavbu spoločnosti na úrovni. Šport bol za socializmu jeden zo základných pylierov formovania spoločnosti, pretože ho v podstate zastrešoval akýsi "športový štátny sdektor".  Robil sa s radosťou, prinášal šťastie. Viem ale, že dnešná tvrdá situácia sa už nijako nezmení, a pokiaľ bude šport závislý na jednotlivcoch, bude spájaný s politikou, chválenkárstvom, s praním peňazí, bude jeho hodnota len upadať. Existujú stovky prípadov, keď bol šport ponížený na úroveň kšeftárenia, kluby rástli a padali ako huby po daždi. Je to realita dnešnej doby , ktorá tak monumentný inštitút zabíja. Pomaly, ale isto... a je to obrovská škoda.

Pokiaľ má dnes mladý človek talent, môže mu byť úplne zbytočný. Ak totiž nemá bohatých rodičov, alebo ho neobjaví sponzor, pre ktorého sa stane sprostým obchodným artiklom, ten talent sa prejaví pravdepodobne niekde v montážnom podniku pri páse.

Tak kam ten šport vlastne speje? Poznáte športové kluby či organizácie, ktoré podliehajú práve takýmto manipulujúcim zbohatlíkom?

Ako príklad za všetko stačí uviesť len našu slávnu skrachovanú deaflympiádu :(

Spartakiáda 1985! - neopakovateľné... http://youtu.be/JUtrL3NoGLc

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ľudia si môžu dovoliť dospieť neskôr, dvadsaťpäť rokov je nových osemnásť

Vedci naznačujú, že ľudia dnes dospievajú pomalšie.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?