Zastavte sa a nebuďte šialení, veď idú len Vianoce !

Autor: Juraj Haríň | 12.12.2011 o 11:55 | Karma článku: 10,08 | Prečítané:  1896x

Dnes, keď som sa prešiel nákupným centrom a sledoval ľudí okolo seba, zas a znova som si uvedomil, čo prináša ľuďom dnešná doba plná chaosu, stresu a vydierania. Ľudia kupujú zbytočné veci bez uváženia, požičiavajú si na častokrát zbytočné darčeky, zmizli tradičné hodnoty a jednoduchosť Vianočného života.

Niekedy boli Vianoce sviatkom pokoja, lásky a rodiny. Ľudia sa správali skromne a ich darmi boli oddych, kus šunky, syra, mlieka, alebo čerstvé pečivo. V modlitbách a Vianočných piesňach si užívali teplo, keď za oknami bývala treskúca zima. Radosť im prinášali koledníci, ktorí zabúchali na dvere a vpustili do skromných chalúp pokoj a dobrého ducha.

Dnešné Vianoce sú však niečím, čo ani neviem pomenovať. Prehlbujúce sa finančné problémy ľudia riešia doslova výpalníckymi pôžičkami, aby obdarovali najbližších, väčšinou nepotrebnými rárohami a zbytočnosťami. Každý miluje svoju rodinu, niet o tom pochýb. Načo sú však deťom autá a báby pomaly v životnej veľkosti, nekonečný rad PC hier, ktoré ich bavia nanajvíš počas sviatkov, načo sú nám, dospelým udobrovacie tony zlata a šperkov? Nie je to pre všetkých zbytočný a nepotrebný prepych? Ako vedúci predajne som videl, ako ľudia boli ochotní ešte na Štedrý deň kúpiť doslova čokoľvek, len aby pod stromčekom niečo bolo. Behom 4 hodín boli obraty väčšie ako počas normálnych 2 týždňov. Bolo to vždy smutné a frustrujúce. Obávam sa, že keď sa to nezmení, budú o pár rokov frustrujúce celé Vianoce.

Ľudia, zastavte sa! Vianoce si užite s rodinou, v skromnosti a miesto nepotrebných vecí, sa radšej potešte z dobrého jedla, alebo výletu za rodinou, ktorú ste možno roky nevideli. Viem, žiť chcú aj obchodníci, ale nakupujte naozaj s rozumom a rozvahou. Tešte sa z toho, že Vaša rodina môže byť spolu, hoďte na pár dní za hlavu všetko zlé, veď nikto z nás, tu nebude večne.

Všetci potrebujú viac lásku, pochopenie, prítomnosť niekoho, kto ich má rád, ako materiálne veci.

Ak sa nájdumedzi Vami dobrí ľudia, ktorí sa dokonca vedia podeliť s cudzými, ktorí rodiny nemajú, môžu sa pripojiť k našej akcii https://www.facebook.com/events/215225535222661/ teda aspoň v rámci Ružomberka.

Šťastné a veselé Vianoce !

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ľudia si môžu dovoliť dospieť neskôr, dvadsaťpäť rokov je nových osemnásť

Vedci naznačujú, že ľudia dnes dospievajú pomalšie.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?