Nadávajú mi do komunistu. Ja si len želám, aby mladí dostali šancu!

Autor: Juraj Haríň | 4.1.2012 o 12:53 | Karma článku: 10,00 | Prečítané:  1977x

Keď som vydal posledné číslo Ružomberského Života, ozvali sa znova hlasy niekotrých našich poslancov. Som proste komunista (na poukázanie ignorácie niektorých sociálnych potrieb zo strany štátu je socializmus fakt dobrý prostriedok). Hoci len zastávam názor, že na mládež sa proste akosi zabudlo. Priznám sa, v čase socializmu som rástol a páčilo sa mi to. O všetky deti bolo totiž postarané. Dospelí hovorili, že deti sú naša budúcnosť. A je to proste tak. Decká a mladí ľudia sú tými, ktorí môžu rozvíjať a posúvať naše Slovensko.

Ja si len želám, aby mladí dostali šancu!Ja si len želám, aby mladí dostali šancu!internet

Čo spoločnosť dáva deťom a mladým ľuďom, mladým rodinám dnes? Nie, návrat socializmu, hoci sa mi páčil, si ja osobne neprajem. Udivuje ma však, prečo to, čo naozaj fungovalo a čo bolo na minulom zriadení funkčné a dobré, sa muselo behom niekoľkých rokov úplne zničiť.

Pionierske krúžky, pionierske tábory, brigády, zber surovín, školy v prírode, dopravné cvičenia, to všetko sme dostávali ako deti od nášho socialistického štátu prevažne prostredníctvom škôl.
Ako mládež sme dostávali možnosť získať zodpovednosť k práci na letných brigádach (vtedy dokonca platených), krúžkov a táborov sme sa mohli zúčastňovať ako vedúci a tým ukazovať cestu menším kamošom, za motivované súťaže sme dostávali pobyty v krajinách "socialistickej Rusi".
Ako mladé rodiny sme dostávali veľkú sociálnu podporu a takmer všetci nenávratné pôžičky od štátu, potrebné na rozbeh vlastného života. Prácu, nám samozrejme garantoval štát.


Základom minulého zriadenia bola naozaj strarostlivosť o budúce genrácie a to je niečo, čo nám dnes síce chýba, ale je to ešte viac potrebné ako za spomínaného socializmu.

Aká je situácia dnes ?
Deti, mladí a mladé rodiny nedostávajú starostlivosť žiadnu. A pomoc skutočne potrebujú, ak by mali živiť a budovať naše Slovensko po budúce roky a nezdrhnúť pri prvej príležitosti preč.

D e t i  :
- za mimoškolské aktivity aj základných škôl je nutné platiť a mnohé deti sú preto doma a pričuchávajú tak napríklad k sociálnym sieťam príliš skoro, dostávajú sa k obscénnym veciam a keďže ich rodičia musia naozaj pracovať, neraz až v dvoch zamestnaniach, nemá ich kto usmerniť.

M l a d í :
- sa zo strednej školy (keďže dochádzka nie je kto vie aká presvedčivá) natlačia rovno do barov, kde pijú alkohol, fajčia, a dospelácky život si užívajú vo veku, kedy sme my ešte pomaly nevedeli "na čo to máme". Finančné vyciciavanie rodičov je v tomto prípade ešte väčšie... Miesto vzťahu k práci sa naučili radšej študovať na výške (neviem, načo nám bude toľko titulovaných nezamestnaných).

M l a d é  r o d i n y :
- ak vôbec vznikajú, tak jedine za podmienok, že sa o ne môžu postarať vlastní rodičia alebo musia znášať riziko podradného života.

Berte toto samozrejme s určitým nadhľadom, avšak v princípe je to presne tak! Všetky stupne škôl stratili svoju úroveň, práca pre mladých nie že je neistá, ale nie je vôbec, životná úroveň ide dole vodou a... A tí, čo by mali byť našou budúcnosťou sa pravdepodobne odsťahujú niekam do iného štátu.

Fakt nie som komunista a viem, že doba je taká aká je, ale ak sa štát nezačne o vývoj a rozvoj mladých starať, ženieme sa do riadnej r**i! A neverím, že na to, čo nás má pozdvihovať, štát nemá!

Píšem, že sa ženieme do riadnej r**i? No, premýšlam, či sa z nej ešte vôbec dokážeme vystrčiť. A premýšľam, ktoré strany pre mladých niečo "zariadili" a ktoré budú mať starostlivosť o nich v programoch pre blížiace sa voľby.

Nevyčítam nič mladým, vyčítam to tým, ktorí by sa mali o našu budúcnosť postarať! Koľko aktivít by štát dokázal pre deti a mladých zariadiť za sumu, ktorú je nutné vraziť do predčasných volieb? To JE OTÁZKA.

 

Ak si chcete pozrieť, čo som stvoril o komunizme (čistá recesia) stiahnite si to tu :

Jednoduchá verzia kvality : http://www.ulozto.cz/12034512/rz04-citatelia-pdf

V plnej kvalitatívnej verzii : http://www.ulozto.cz/12034616/rz04-fullq-pdf

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ľudia si môžu dovoliť dospieť neskôr, dvadsaťpäť rokov je nových osemnásť

Vedci naznačujú, že ľudia dnes dospievajú pomalšie.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?