Prečo chcem byť medzi vlkmi ?

Autor: Juraj Haríň | 10.5.2014 o 12:56 | (upravené 10.5.2014 o 13:05) Karma článku: 4,67 | Prečítané:  867x

Byť súčasťou radnice má vždy väčšiu váhu. Keď svoje názory presadzujem ako prostý človek, je to vždy nesmierne ťažké a usmievajúci sa vlci si tak môžu naďalej medliť laby, že ako radový občan toho nedokážem zmeniť veľa. Nemôžem chytať zlých vlkov a vyháňať ich z klietky a všetci vieme, že spoločne to môžeme urobiť len raz za 4 roky. Avšak ako člen svorky môžem na vlkov priamo tlačiť, poukazovať na chyby, ktorých sa dopúšťajú a oboznamovať Vás s nekalými praktikami, ktorých sa tu veru deje neúrekom a to prakticky stále.  Vždy som zastával názor, že je lepšie, keď sa aj jeden zo svorky dokáže postaviť a povedať DOSŤ!, ako keď to neurobí nikto a všetko ide tak, ako doteraz. Radšej budem biely, alebo čierny v šedivej svorke, avšak ako jej člen dokážem spraviť neporovnateľne viac.

Mnohí z Vás ma poznajú osobne, poznajú moje názory a poznajú aj chyby, ktorých som sa v živote dopustil. Ja sa však za nikoho a nič neskrývam a preto som vďačný za Vašu podporu a priazeň. Viete, že som vždy mal rád ľudí a aj toto Mesto. Preto mi nie je ľahostajné a preto chcem, aby povstalo z ruín. A preto potrebujem Vašu podporu, aby som dokázal veľa vecí zmeniť a správne nasmerovať. Dôkazom toho, že to skutočne dokážem je to, ako sa ma samotní vlci snažia rôznymi formami zastrašiť a znemožniť, hoci teraz som len malým králikom, pre nich len potrava v reťazci. Dôkazom toho je, že jediné, na čo sú niektorí smradľaví vlci schopní poukázať je moje podanie kľúča primátorovi, a to je naozaj veľmi chabé.

ČO NAŠE MESTO POTREBUJE ZMENIŤ?
Samozrejme sa ma mnohí pýtate, ako sa tieto ruiny dajú zachrániť...(Blogujem práve preto, lebo hovoriť a písať to každému z Vás je pre mňa časovo nemožné.) Časť mojich predstáv teda zhrniem do ďalšieho odstavca.

V prvom rade naše MESTO POTREBUJE ZMENIŤ SVOJ KREDIT. Byť silné a zbaviť sa negatívnych prívlastkov, ktoré o ňom kolujú nielen v rámci našej krajiny. Zmeniť kredit tak, aby sme neboli mestom duchov, mestom ruín, mestom špiny a smradu, aby sme sa zbavili prívlastku „hladová dolina". Bude to však nesmierne náročná práca, ktorú musí urobiť nová svorka vlkov, ktorá dokáže svoju čriedu chrániť a nie ju zapredávať. Je nutné vytvoriť v tomto Meste komunitu, ktorá bude vnútorne silná bez ohľadu na iné regióny. Presne tak, ako je to v Mikuláši, Bystrici či Kubíne. Ružomberčan musí byť Ružomberčanom, musí byť na to hrdý. Avšak! Musí sa mať pri tom o koho a o čo oprieť.

V Ružomberku musí nutne vzniknúť  PROGRAM PODPORY ŽIVNOSTNÍKOV A PODNIKATEĽOV, ktorí sú Ružomberčanmi, žijú a podnikajú v Meste, alebo prinajmenšom Ružomberčanov zamestnávajú. Práve títo ľudia totiž vytvárajú základ budúcnosti nášho Mesta. Je nutné, aby teda dostali podstatne väčšiu podporu ako tí, ktorí sem vstúpia, aby nás vyciciavali, neodvádzajú tu dane a vláčia sem „cudzie" pracovné sily. Existuje množstvo spôsobov, ako domácim tú robotu uľahčiť. Formou rôznych úľav a stimulov, programov pre pomoc rozbehu firiem, Mesto môže práve domácich zaradiť do bezplatného marketingového programu, aby ich tak uprednostnilo pred cudzími a pomohlo im budovať. Tým všetkým len narastie sila nás, narastie sila Ružomberčanov. Pokiaľ už sa Mestu podarí prilákať aj cudzích investorov, je nutné ich spracovať takým spôsobom, aby podporovali priamo naše Mesto a to či už zamestnaním Ružomberčanov, alebo jeho príspevkami pre podporu rôznych oblastí v Meste.

Jedným z najdôležitejších bodov tvorby budúcnosti musí byť SKUTOČNÉ VYBUDOVANIE MESTA TURIZMU. Ružomberok má na to všetky predpoklady. Dobrých ľudí, nádhernú prírodu, dokáže ponúknuť aj kvalitné služby. Musí však ľuďom, ktorí mu majú ten kredit dať, pomáhať a nie ich utláčať.
Podľa môjho názoru a skúseností je tiež nutné ZOCELIŤ RUŽOMBERČANOV A AKTÍVNE ICH ZAPOJIŤ DO PROCESU OBNOVY MESTA. Každý predsa práve svojim vlastným prispením môže Mesto posunúť ďalej.  Pokiaľ mesto nechce udržiavať sídliská v čistote a kosiť trávu, treba do brigád zapojiť samotných ľudí. Vysvetliť im, že je to potrebné a obojstranne prospešné. Je to predsa vizitka nás všetkých. Mnohí si spomeňme na starú éru, všetko vtedy naozaj nebolo zlé...

V neposlednom rade som názoru, ŽE VŠETCI RUŽOMBERČANIA MUSIA DOSTAŤ ŠANCU SAMI ROZVÍJAŤ SVOJE ŠTVRTE A MESTO aj priamou účasťou v rozhodovaní o dôležitých veciach. Formou menších alebo väčších referend, ktoré nemusia stáť prakticky nič, no môžu ovplyvniť mnohé. Len samotní Ružomberčania by mali mať právo rozhodovať o tom, o čom sami chcú. Myslím si totiž, že vlk z Baničného absolútne nič nevie o tom, ako žije Ružomberčan na Satelitoch, čo potrebuje pre to, aby sa mu ľahšie žilo, aké zveľadenie potrebuje jeho okolie a naopak. Podľa mňa totiž len ten, čo na Satelitoch žije vie, kde mu chýba lavička na odpočinok, kde sa dajú vysadiť stromy a skrášliť tak prostredie, alebo kde je nutné opraviť cestu tak, aby si tam nevyvrtol členok.

Hovoriť o ďalších veciach môžeme a budeme celé hodiny. O tom, že tu chýba plaváreň, zdevastovaný je šport a kultúra, že mladí nemajú žiadne možnosti a preto sa uchyľujú k negatívnemu spôsobu života na sídliskách a v uliciach. Berte preto moje blogy ako sústavu názorov, z ktorých chcem budovať akýsi plán pre znovu budovanie Ružomberka a to len a len s Vašou pomocou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ľudia si môžu dovoliť dospieť neskôr, dvadsaťpäť rokov je nových osemnásť

Vedci naznačujú, že ľudia dnes dospievajú pomalšie.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?